Ранната диагностика

Скрининг за деца от 0 до 8г.

Периодът на ранното детско развитие е динамичен, но и изключително важен за усвояване на нови знания и умения от детето. Ранната диагностика и подкрепа са основополагащи за развитието на детето и възможност за бързо учене и компенсиране на забавяне в ранната възраст.

За да се включите в скрининг не е необходимо медицинско направление, а само попълване на заявка за консултация.

  • Целта е установяване на способностите и уменията, които детето е овладяло или се нуждаят от подкрепа
  • Оценката се прави от клиничен психолог с дългогодишен опит в работата с деца
  • Услугата е безплатна за деца от 0 до 8г.

Услугата се реализира по проект „Пълноценна и комплексна ранна подкрепа за деца със специални нужди и техните семейства за подобряване тяхното благосъстояние и намаляване риска от социално изключване“

Финансирането е по програма „Развитие на човешките ресурси“

Не е диагноза

Ранно откриване на забавяне или отклонения в развитието на детето

Целта на услугата е да се направи профил на детското развитие, който да покаже на родители и специалисти, какви са силните страни на детето и дали се нуждае от допълнителна подкрепа.

Скринингът, оценката на детското развитие не е диагноза. Това е инструмент, чрез който родителят може да намери отговор на въпроса “Има ли място за притеснение в развитието на моето дете?”.

Признати методи

Какво представлява оценката на детското развитие?

При оценката се използват международно признати, стандартизирани и адаптирани за български условия скринингови и тестови методики.

Използвани скринингови и диагностични инструменти:

  • ASQ®-3 – Въпросници по възрасти и етапи
  • DP-3 – Рейтинг скала за оценка на детското развитие

Скринингът представлява оценка на:

  • Психично развитие
  • Обща и фина моторика
  • Адаптивни умения
  • Социално-емоционално развитие
  • Комуникация и поведенчески прояви
Детско развитие

Родителите са включени в процеса

Как протича скрининга и оценка на детското развитие?

Скринингът може да протече под две форми: Пряко наблюдение от специалист или въпросник, попълнен от родителя. Под формата на игра, специалистите опитват различни дейности с детето и показват на родителя уменията, които то е усвоило или има необходимост да развие. Играта по време на процеса в присъствието на родителя предразполага детето и сваля напрежението. Родителите и грижещите се за детето са въвлечени в процеса.

След като се попълнят и обработят въпросниците от специалиста, на родителите се дава обратна връзка за получените резултати и насоки за последващи стъпки.

Професионална подкрепа

Доверете се на нашия екип

Елена Горчева

Специалност:

Мениджър терапевтичен екип Клиничен психолог
Елена Горчева е част от екипа на Карин дом от 2002 г. От 2013 година е мениджър на терапевтичния екип, предлагащ индивидуална терапия. Професионалните ѝ интереси са свързани с работа…
Стефка Цветанова

Специалност:

Консултант ранно детско развитие Клиничен психолог Обучител
Стефка е част от екипа на Карин дом от 2011 г. Професионалните интереси на Стефка са свързани с нарушения от аутистичния спектър и хиперкинетичните разстройства. Интересува се от прилагането на…
Натали Георгиева

Специалност:

Психолог
Натали Георгиева е психолог в терапевтичния екип на Карин дом. Особен интерес представляват различните поведенчески прояви на децата като средство за изразяване на потребности; техники, методи и стратегии, които допринасят…
Евгения Мишева

Специалност:

Психолог
Евгения Мишева е психолог. Присъединява се към екипа на ЦСРИ Карин дом през 2016 г. Води група за семейно-медиирана интервенция „Дъга“ за деца с нарушения от аутистичния спектър. Провежда и…
Кристина Христова

Специалност:

Психолог водещ на семейно-медиирана група
Криси е част от терапевтичния екип на Карин дом от 2021 година. Тя е психолог- терапевт в индивидуални сесии и водещ на семейно-медиирана група, в която децата участват заедно със…

Брошури в помощ на родителя

Заяви консултация за ранна диагностика