Терапевтични методи и подходи, прилагани в Карин дом

  • Семейно-ориентиран подход
  • Работа в екип
  • Сензомоторен подход
  • Сензорно-базирани дейности
  • Работа в мултисензорна среда
  • Бобат концепцията за невроразвитийна терапия
  • Рибаунд терапията
  • TEACCH програма за подкрепа и обучение за аутизъм
  • АВА терапия – приложният поведенчески анализ
  • Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК)
  • Водна терапия и адаптирано плуване

Семейно-ориентиран подход и работа в екип

Семейно-ориентиран подход

Малките деца прекарват първите години от живота си у дома, в семейството и съответно най-голямо влияние върху развитието им оказват техните родители. Родителите най-добре познават потребностите на децата си.

В основата на принципите на семейно-ориентирания подход стои нашето вярване, че семействата имат водеща роля при вземането на решения, участват във всички етапи на съвместната работа, получават информация от специалистите и работят в партньорство заедно.

Работа в екип

От създаването си Карин дом залага на екипния подход. Работата в екип осигурява активното участие на всеки негов член, повишава вътрешната и външна  мотивация. Всеки професионалист участва със силата на натрупания си опит и знания, а това е предпоставка за обмен на повече идеи. В екипната работа е налице взаимно доверие и допълване. При този начин на взаимодействие, всеки член участва в общата работа със силните си страни – професионални умения и знания. В екипния процес възникват повече варианти за решаване. Екипната работа гарантира по-голяма увереност  и сигурност за успеха на поставените задачи.

Сензомоторен подход и Сензорно-базирани дейности

Сензомоторен подход

Децата растат и се развиват посредством играта и в постоянно взаимодействие с естествената си среда. Стимулите, които получават от външната среда, обогатяват техният опит и познания и по този естествен начин те учат, опознават света, собственото си тяло и възможностите, които то им дава.

Сензомоторните дейности дават възможност за надграждане на придобитите умения чрез адаптиране на дейностите, според специфичните нужди и възможности на всяко дете и степенуването им в зависимост от индивидуалните постижения и средата, в която функционират. Намаляват се проявите на самостимулиране и самонараняване, повишава се концентрацията на внимание, стимулира желанието за включване, изграждане на независимост във функционалните дейности, подобряват се социалното взаимодействие и комуникативните умения. Изграждане на способност за приспособяване към промени.

 

Сензорно-базирани дейности

Сензорно-базираните дейности включват дозирано стимулиране на всички сетива на детето, след предварителна оценка на сензорните му дефицити и потребности. Специалистите работят за обогатяване на сетивния опит, диференциране на усещанията, интегриране на сетивната информация, ориентиране в пространството, координация око-ръка, подобряване на зрително-пространствените възприятия и слухово езикови умения. Това подобрява концентрацията на внимание и поведенческата регулация, което води до развитие на уменията на детето да участва в дейностите от ежедневието (ходене, хранене, сън, игра, самообслужване) и прави възможно обогатяването на познавателните умения. Детето прави това доколкото е възможно самостоятелно, за да придобие чувство за увереност да упражнява контрол върху заобикалящата го среда.

 

Работа в мултисензорна среда

Мултисензорната зала дава възможности за стимулация на всички сетива – зрение, слух, обоняние, вкус, тактилен и вестибуларен опит. Мултисензорната среда е защитено пространство за стимулиране и интегриране на сетивата с акцент на зрителните стимули.  Опознаването на средата е базисно за развиване на личния опит и потенциал. То се случва максимално ефективно в адаптирана сензорна среда, в която детето изучава и изследва чрез сетивата си в процеса на игра. Провокирайки интересите на детето, му се дава възможност да разбира по-лесно речта и да развива комуникативните си умения по естествен начин.

Свободата на движение подобрява фините умения и води до по-добра координация на движенията. Постига се пространствена ориентация, което предполага повече самостоятелност и гъвкавост в ежедневните дейности. Прилагането на сензорно-интегративна терапия позволява на детето да заяви себе си в специфично пространство, превръщайки го в ръководител на случващото се. Терапевтичната среда е подготвена така, че да бъде забавна за детето, което може да експериментира и изобретява своето желание за игра.

Бобат концепцията за невроразвитийна терапия

Бобат концепцията за невроразвитийна терапия предлага един напредничав, интердисциплинарен подход на оценка, терапия и цялостна грижа за всеки индивид с ограничени способности, поради увреждане на двигателните (вкл. тонус и двигателни модели), сензорни, проприоцептивни и мисловни функции, в резултат на увреждане на ЦНС, да участва пълноценно в ежедневни дейности. (EBTA 2005)

Концепцията Бобат е “начин на  мислене, наблюдение, интерпретиране на това, което прави пациента. Да адаптираш лечението и техниките спрямо това, което виждаш, чувстваш и интерпретираш, за да  видиш и усетиш кое е възможно и необходимо за пациента! Ние не обучаваме в движения, ние ги правим възможни….” (Б.Бобат,1981)

  • Терапия, основана на неврофизиологията, тъй като затрудненията са вследствие на неврологичен проблем, предизвикан от лезия в мозъка!
  • Клинично обоснована с насоченост към типичното развитие и ранната детска интервенция!
  • Обхваща „как“, „какво“, „защо“, включително минало, настоящо и бъдещо развитие на детето!
  • Интердисциплинарен подход на оценка, терапия и цялостна грижа за деца с ЦП!
  • Трансдисциплинарен подход, включващ кинезитерапевти, рехабилитатори, ерготерапевти, логопеди, лекари, ортезисти!
  • Интегрирана грижа за пациента включваща комуникация и партньорство между различни специалисти!
  •  Начин на мислене, анализиране и разрешаване на проблемите, тя използва различни методи и техники, за да научи детето в усещането за движението!
  • Семейно-ориентирана, цели постигане на функционален мениджмънт, по време на който пациента да прилага наученото по време на терапия и да го надгражда и затвърждава с участието на всички около него /взаимодействие със средата/.
  • Основава се на клинични наблюдения, актуални за времето си т.е. еволюира!

Рибаунд терапия

Rebound Therapy или терапията на батут е терапевтична употреба на батут, като се осигури нестабилна повърхност за терапевтични упражнения при деца и възрастни с физически и когнитивни нарушения.

Рибаунд терапията се използва за:

  •  развиване и насърчаване на моторните умения, улесняване на движението,
  • нормализиране на мускулния тонус и релаксация
  • подобряване на баланса, координацията, усещането на тялото, сензорната интеграция, физическата годност и толерантност към упражнения, както и на комуникативните умения

TEACCH програма за подкрепа и обучение за аутизъм и АВА терапия – приложен поведенчески анализ

TEACCH е програма за подкрепа, изследване и обучение за аутизъм, разработена от изследователи в Университета на Северна Каролина. „Въздействие и обучение на деца с аутизъм и комуникативни нарушения“ (Treatment and Education of Autistic and Communication Handicapped Children).

TEACCH не е отделен метод и може да се използва заедно с други подходи. Целта му е да осигури структура и онагледяване, за да помогне на детето да разбере какво се очаква от него. Този метод се основава на пет основни принципа:

  • физическа структура – добра физическа организация на околната среда (обособяване на кътове, работно място);
  • планиране – използване на визуално разписание на предстоящите дейности;
  • система на работа, онагледяваща задачата/ дейността, за да подпомогне разбирането  на задачата и самостоятелното й изпълнение
  • следване на рутина (миене на ръце, тоалетна)
  • визуална структура –  на всички нива – на дневния режим, предстоящите дейности и конкретната задача.

Създава предсказуема среда с визуална подкрепа. Това значително намалява безпокойството и насърчава независимостта.

 

Приложният поведенчески анализ (ABA) е терапия, основана на науката за ученето и поведението. Анализът на поведението ни помага да разберем защо се проявява определено поведение, как то се влияе от околната среда и реакциите на другите и как протича обучението и усвояването на нови умения.

Целта на ABA терапията е да увеличи поведението, което е полезно и да се намали поведението, което вреди или възпрепятства ученето и напредъка на детето.

Програмите за ABA терапия помагат на децата:

  • да намалят проблемното поведение и изградят социално-приемливи модели;
  • да подобрят концентрацията, вниманието, паметта и академичните си способности;
  • да подобрят езиковите и комуникативните си умения, за да успеят да се социализират и функционират успешно в среда от  връстници.

В процеса на обучение АВА разделя новите умения на наистина малки стъпки, като използва позитивното подкрепление, за да за да се научат нови поведения и намалят предизвикателните. Родителите също се обучават как да пренесат тези стратегии в домашни условия.

Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК)

ДАК са всички методи за комуникация, чрез които може да се общува, не само с вербална реч. Те могат да бъдат допълващи речта и алтернативни средства, които я заменят изцяло. Хора от всички възрасти могат да използват ДАК, ако имат проблеми с речта или езиковите умения. Някои хора използват ДАК през целия си живот. Други могат да използват само за кратко време.

Още при първата си среща с децата в нашия център ние демонстрираме жестове от Макатон. Makaton е уникална езикова програма, която използва символи, знаци и реч, за да позволи на хората да общуват.

Подпомага развитието на основни комуникационни умения като внимание и слушане, разбиране, памет, припомняне и организация на езика и изразяването. Символите и знаците на Makaton осигуряват визуално представяне на езика, което увеличава разбирането и улеснява експресивната комуникация. PECS (Picture Exchange Communication System) е метод за комуникация, който се използва от хора с комуникационни затруднения. PECS използва изображения или символи, които се подават на възрастен или дете, за да се изразят нужди, желания и мисли. 

Този метод на комуникация помага на децата да развият комуникативни умения и да се свързват с околните по-ефективно. PECS е структурирана програма, която включва последователни стъпки за обучение и прилагане на системата. Протоколът за обучение с PECS се основава на АВА (Приложен поведенчески анализ). В целия протокол се използват специфични стратегии за подсказване и подсилване, които водят до независима комуникация. 

Комуникатори със записан глас са особено полезни за деца, които имат затруднения в комуникацията. Тези устройства им позволяват  да изразяват своите нужди, желания и мисли, като използват предварително записани гласови съобщения. Те могат да се програмират с различни думи или фрази, които са важни за детето и които те могат да използват в ежедневните си взаимодействия. Високотехнологичните средства за комуникация при деца са иновативните технологии, които помагат на децата да комуникират по-ефективно и независимо. Тези средства обикновено включват комбинация от хардуерни устройства и софтуерни програми, които работят заедно. Тези програми предоставят възможност за използване на символи, снимки, синтезиран глас, за да помогнат на децата да изразят своите нужди и желания. 

Водна терапия и адаптирано плуване

Водната терапия  е специализирана методика за деца със специални потребности, която изисква индивидуален и комплексен подход, като се вземат предвид конкретните нужди и възможности на всяко дете. Тази методика се фокусира върху усъвършенстването на двигателните, сензорните и адаптивните умения на децата във водна среда и насърчаването на физическото, социалното и емоционалното им развитие. Водната среда се използва за подобряване на емоционалното състояние на детето, за потискане на патологичните рефлекси, за изграждане на правилни двигателни модели.

 

Плуването за деца със специални потребности е насочено към подобряване на физическото развитие, поддържане на запазените функции, развиване и усъвършенстване на индивидуалните възможности. Чрез специализирани терапевтични техники, подходи и уреди и в зависимост от потенциала, детето може да бъде обучавано в обръщане, пълзене и лазене, самостоятелен седеж, вертикализиране, различни видове ходене, координация, концентрация, подобряване на вниманието и др.