Специалистите от Карин дом – Звезделина Атанасова и Андреас Андреу консултираха и обучиха своите колеги от Дневен център за деца с увреждания в гр. Свищов при изграждането на сензорната стая и работата с деца със сетивни дефицити.
Карин дом има дългогодишна практика в изграждането и използването на сензорна стая в терапията на децата със специални потребности и специалистите са убедени в положителните резултати от такъв вид терапия.
Сензорната стая е специално създадено и оборудвано място, в което чрез целенасочено въздействие на звук и светлина се повлияват сензорните възприятия на детето. Тя е затъмнено помещение, в което с помощта на различни уреди и играчки се създава чувство за комфорт чрез въздействие върху сетивата, което служи за развитие на възприятията – зрение, обоняние, слух, вкус, осезание, вестибуларна и проприоцептивна системи. По този начин се подпомагат децата с интелектуална недостатъчност при изграждането на по-цялостен образ за света; развива устойчивостта и концентрацията на вниманието – едни от основните критерии за доброто функциониране на всички процеси.
В тази среда специалистите работят индивидуално с децата със сетивни увреждания, ДЦП, умствена изостаналост, синдром на Даун, аутизъм, хиперкативност и други. Същевременно стаята може да се използва и като място за релаксация, изживяване на приятни емоции и/или „награда” за добре свършена от детето работа.
По покана на г-жа Теменужка Тодорова – директор на Дневен център за деца с увреждания в гр. Свищов, обучителният екип на Карин дом ще проведе и следващо обучение на специалистите относно терапевтичната употреба на трамплина при деца със специални нужди.
Този уред действа многофункционално и дава възможност на децата да преодоляват сензорния дефицит. Освен това, според специалистите, трамплинът е много полезен за децата от аутистичния спектър, те успяват да изразят емоциите си и инициират комуникация.
Още за терапията на трамплин можете да научите от нашия специален постер тук.