За първи път в България в Карин дом беше организиран основен обучителен курс за деца по невроразвитийния подход Бобат за терапия на церебрална парализа и свързани неврологични състояния, 280 часа в рамките на 8 месеца, с водещ преподавателски екип на Белгийската Бобат асоциация. Курсът бе успешно завършен от 9 наши специалисти, което е голям успех и стъпка напред в терапията на деца с церебрална парализа.
Радостни и горди сме, че успяхме да организираме този курс, който да даде на терапевтите ни възможно най-солидната основа от знания, умения и увереност да прилагат метода в полза на децата и семействата.
Курсът е сертифициран от европейската Бобат асоциация – EBTA (European Bobath Tutors Association). В него взеха участие 22 специалисти – лекар по физикална и рехабилитационна медицина, кинезитерапевти, рехабилитатори, ерготерапевти и логопеди от цяла България.
Бобат терапията е подход, насочен към семейството.
При планиране на терапията се прави детайлно наблюдение и оценка на движенията, играта, комуникацията, храненето, пиенето и самообслужването на детето. Взимат се предвид интересите и предпочитанията на детето, така че то да бъде мотивирано да участва и терапията да му бъде приятна. Обсъждат се заедно със семейството техните притеснения и какво биха искали да постигнат за детето. Целите на терапевтичната намеса се определят заедно със семейството. Физиотерапевтите, логопедите и ерготерапевтите работят заедно в рамките на една и съща терапевтична сесия, за да отговорят на комплексните затруднения, които често имат децата с церебрална парализа. Затова е важно те да имат общо разбиране и поглед върху детето, както и единни съгласувани цели, върху които да работят.
Бобат е базова концепция, залегнала в терапевтичната работа на Карин дом, която е в синхрон с основните ни принципи – екипност, холистичен подход към детето, участие на родителите и изграждане на умения за независим живот.
Концепцията се прилага в Карин дом още от стартирането на терапевтичната работа на организацията през 1997г. представена на екипа от британски детски Бобат терапевти. Концепцията Бобат е сред най-популярните и широко използвани подходи от терапевтите, работещи с деца с церебрална парализа и сходни неврологични нарушения. Тя възниква и се развива през 40-те и началото на 50-те години на миналия век от сем. Берта и Карл Бобат. Концепцията се основава на способността на мозъка да се адаптира към промяна и да се реорганизира и възстановява след неврологично увреждане.
Бобат концепцията за невроразвитийна терапия предлага един напредничав, интердисциплинарен подход на оценка, терапия и цялостна грижа за всеки индивид с ограничени способности, поради увреждане на двигателните (вкл.тонус и двигателни модели), сензорни, проприоцептивни и мисловни функции, в резултат на увреждане на ЦНС, да участва пълноценно в ежедневни дейности.
Благодарим за превода през цялото обучение на прекрасния преводач и приятел Нина Мартинова!
Благодарим на всички дарители и партньори, които съдействаха за финансирането на този изключително ценен за нас и децата, които подкрепяме курс!