Кои сме ние

История и основание:
Карин дом е организация с нестопанска цел, основана през 1994 г. от потомствения дипломат и филантроп Иван Станчов.
От 1996 г. започва дейността си като Център за Социална Рехабилитация и Интеграция на деца със специални потребности.
Видение и вдъхновение:
„Нищо не започва с теб и не свършва с теб, но ти можеш да промениш нещо по пътя си.“ – думи на Иван Станчов, мотивиращи специалисти, партньори и семейства.
Визията за създаване на център по английски модел за съвременни терапевтични услуги за деца с увреждания.

Услуги и дейности

Ранна интервенция:
За деца от 0 до 3 г.
Терапевтични услуги и подкрепа за семействата:
За деца от 2 до 8 г., фокусирани върху развитие на умения за ежедневие и социална интеграция.
Обучение и образование:
Чрез Обучителния център за организации и специалисти.

Влияние и постижения

Смяна на общественото разбиране:
Въвеждане на термина „деца със специални нужди“ и доказване, че няма необучаеми деца.
Създаване на първата адаптирана детска площадка.
Съвременни резултати:
Работа с 400 деца със специални нужди годишно, обучение на 1000 учители, специалисти и студенти.
Активно участие в детските политики.

Структура и финансиране

Управителен съвет: с Почетен член г-н Иван Станчов и изпълнителен директор Антоанета Иванова.
Директорски екип:
Антоанета Иванова (Изпълнителен директор от 1 октомври 2024 г.)
Женислава Сапунджиева (Директор „Обучителна дейност“)
Бистра Бончева (Директор „Услуги за деца и семейства“)
Антония Миовска (Финансов Директор)
Финансиране:
Основно от дарения, проекти, държавно-делегирана и общинско-делегирана дейност.

Искаш да станеш част от семейството на Карин дом?

2023

Дадохме успешен старт на адаптираното плуване и водната терапия за деца със специални нужди. Включихме 140 деца и сме щастливи, че 3 от тях имаха достойно и вълнуващо представяне на турнир по адаптирано плуване в София и спечелиха медали.

Създадохме Детски фонд, който да осигурява възможност повече деца и  семейства да получават качествени терапевтични услуги.rnrnВключи се и ти в Детския фонд на Карин дом, защото детството не може да чака!

Връчихме награди в памет на Иван Станчов. Награди за отговорен бизнес и партньор в името на децата получиха 3 компании: Cargill Bulgaria, Fantastic Services Bulgaria и CluneTech. За принос в политиките за деца и приобщаващо образование – ДГ N38 “Маргаритка” – Община Варна. За личен принос в политиките за деца и приобщаващо Образование наградата получи Галя Койчева – родител на едно от децата, които прекрачват прага на Карин дом още от самото начало.

Специална награда за личен принос и дългогодишна работа за благоденствието на децата, получи Жечка Иванова – колега, отдаден специалист и прекрасен човек. Жечето, както всички я наричаме е ангажирана с каузата на Карин дом от самото му създаване и е човекът, от когото всички като екип сме се учили и вдъхновявали.

2022

Карин дом се включи в подкрепата за деца и семейства от Украйна, като инициира дейности, насочени към преодоляване на травмата от войната. Проведохме обучения за родители относно травматичния стрес и влиянието му върху детското развитие, подготвихме образователни и занимателни материали за децата, предоставихме терапевтични услуги за деца със специални нужди от Украйна.

На 19.09.2022г. официално открихме новия Карин дом. Благодарение на партньори, дарители, строители и дарен терен от Община Варна, успяхме да построим и пренесем цялата си дейност в нова сграда, отговаряща на нуждите на децата и семействата. Сградата е със съвременна архитектура, много светлина, отворени пространства и екологичен интериор. Проектът е съобразен с изискванията на Карин дом като вътре са разположени зали за рехабилитация, басейн и бебешка вана за хидротерапия, Монтесори център, детска демонстрационна кухня, стаи за диагностика, сензорна зала, медицински център, обучителни зали и вътрешен двор с детски площадки. С построяването на новия специализиран център продължихме делото на основателя на Карин дом – българския дипломат и филантроп Иван Станчов.

2021

На 24.11.2021 ни напусна ни един голям българин, човек с голямо сърце и силна вяра в Доброто! Напусна ни Иван Станчов (Джони) – филантроп, пътешественик, мечтател и вечен оптимист, за когото нямаше невъзможни неща.rnrnПосветил се на каузата на децата със специални нужди и вдъхновил по пътя си много последователи да мечтаят заедно с него за един по-светъл и добър свят за децата. Любов и доброта, която заразява, човек който се раздава и винаги ще остане да живее в нашите сърца и сърцата на хората, чийто живот промени завинаги.rnНеговото дело и любов към децата ще останат и пребъдат във времето чрез Карин дом и Огромната общност от последователи и посланици на доброто, които той остави!rnrnНека е светъл пътят му!

Стартирахме няколко нови дейности с подкрепата на Фондации Кахане: „Карин дом наrnКолела“ – мобилна услуга за деца и семейства в малки населени места в регион Варна, кактоrnи „Бебешка кутия“ – кутия- подарък за новородените бебета в родилните отделения на гр. Варна, в която подготвихме най-важното за първите месеци, както и насоки за раннотоrnдетско развитие и възможност за консултация с екипа ни.

Карин дом получи отличителния знак “Аз гарантирам щастливо детство“ на ДържавнатаrnАгенция за Закрила на детето (ДАЗД) за приноса си в развитието на ранната детскаrnИнтервенция, като услуга и семейно–медиираната интервенция.

Получихме специална награда от Фондация Лале по повод 25 годишнината ни. Тя е за всички осъществени проекти през тези години, за хилядите деца и родители от цялата страна, които сме подкрепили.

2020

Карин дом проведе Международна конференция: “Ефективни подходи за подкрепа на ранното детско развитие и междусекторно сътрудничество”- Събитието беше изцяло онлайн с водещи международни консултанти в областта на ранното детско развитие и подкрепа на деца със специални потребности от САЩ и лектори от България, Турция, Гърция и Грузия.

Карин дом спечели награда на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) за гражданска солидарност за България. Карин дом беше обявен за един от 23-те лауреати, избрани измежду общо 250 кандидатури – всички проекти имаха като движеща сила солидарността и демонстрираха творчески и ефективни начини за преодоляване на огромните предизвикателства, породени от кризата с Covid-19.

2019

На 19-ти ноември 2019г. в Община Варна, Фондация Карин дом обяви официално отварянето на международен архитектурен конкурс за идеен проект на нова сграда на Карин дом. Изключително сме горди и щастливи, че проектът беше припознат като кауза и предизвикателство за архитектурната общност в цял свят. 174 са общо проектите подадени за архитектурния конкурс за нова сграда на Карин дом от общо 48 страни на 5 континента.

Конкурсът беше спечелен от UNAS Studio – Биляна Асенова (България) и Саша Чабати (Италия). Екипът, който е базиран и работи в Берлин, спечели единодушно журито и сърцата на екипа на Карин дом с компактно вътрешно пространство, прецизни решения и максимално запазени зелени площи.

2018

На 1 ноември 2018 Карин дом стартира онлайн магазин в подкрепа на терапията на децата. Нарекохме този наш проект – Семеен магазин “Посланици на доброто”, защото вярваме в доброто и във всички вас, които ни подкрепяте и че заедно можем да променим съдбата на много деца и семейства.

Иван Станчов беше удостоен с наградата „Сърцето на България“ за изключителната му дарителска дейност и за огромния му принос в създаването на „Карин дом”.

2017

Карин дом получи отличието „Спасител на детството” от Националната асоциация за приемна грижа, заради инвестираната подкрепа и грижа към много деца с увреждания в приемни семейства, за които освен физическата, страшна е и емоционалната болка.

През април 2017г. Карин дом и SG Експресбанк бяха отличени с първо място за проекта “Подкрепи семейство“ в ежегодния конкурс на Фондация Лале „Проект на годината“. От 2011 г. до края на 2016, проектът на двете организации е подкрепил повече от 157 деца със специални потребности и техните семейства от над 30 населени места от цялата страна.

2016

Карин дом навърши 20 години!rnЗа своите 20 години Карин дом подкрепи 1876 деца и техните семейства, обучи 4457 специалисти и родители и над 300 външни организации от цяла България. Успяхме да интегрираме в общообразователните детски градини и училища повече от 300 деца, подкрепиха ни над 500 доброволци от страната и чужбина. Виж u003ca href=u0022https://youtu.be/aKBwrib-Necu0022u003eвидеоu003c/au003e

Семейният благотворителен Фестивал Усмихни се “Карин дом“ отново се проведе в градината на Карин дом във Варна.

Международната конференция на тема u0022Моделиране на нови услуги за деца с увреждания в Българияu0022, организирана от Карин дом, събра във Варна повече от 500 специалисти, работещи с деца със специални нужди. Наши гост-лектори бяха партньорите ни от английското училище Спринг Комън Академи, благодарение на които взаимствахме и адаптирахме в Карин дом някои от иновативните терапии, прилагани там.

Българското училище към Посолството на България в Лондон вече ще носи името на посланик Иван Станчов. Заслугата на г-н Станчов е, че като посланик във Великобритания през 1991г. решава да възроди училището със собствени средства и известно време то е изцяло на негова издръжка. По това време то е най-голямото зад граница и в него се обучават 240 деца на възраст от 4 до 18 години.

Обучителният екип на Карин дом е поканен да обучи и подкрепи учителите в детски градини в страната като част от инициативата на УНИЦЕФ u0022Заедно от детската градинаu0022.

2015

Специалисти от Карин дом и техни колеги от цялата страна преминаха курс за терапия на деца с церебрална парализа по концепцията Бобат. Джилиан Стърн от Великобротания, Президент на Европейската асоциация на Бобат преподавателите, проведе обучението с поредица от лекции, демонстрации и практически сесии.

Карин дом стартира въвеждащи и надграждащи обучения за Центрове по Ранна интервенция в страната, които Министерство на труда и социалната политика създаде по проект „Социално включване“. Центровете са изградени в 46 общини с цел подпомагане развитието на децата от 0 до 3 години, които имат изоставане, увреждане или са в риск от такива.

Поредно участие на Карин дом на Балканските спортни игри в Одрин за деца със специални нужди. Божко ни донесе 2 златни медала. Ураааа 🙂

Съвместният проект на Карин дом и SG Експресбанк „Подкрепи семейство“ бе отличен с 1-во място в категорията за най-добро партньорство между бизнес и НПО на десетите годишни награди „Заедно“ на фондация „Работилница за граждански инициативи“.

2014

От месец септември децата със специални нужди провеждат музикотерапия с професионален музикален терапевт.rnrnСъздадохме също Комуникативни групи за деца с множество увреждания.

Проведохме Втора международна конференция по проблемите на аутизма с международно участие. Гост-лектори бяха: д-р Бистра Власакова, Бостънската детска болница, САЩ; Даян Максън от Университета в Бостън, Аманда Ботут от Тексаския Университет в Остин, и Ричард Гамън от английското специално училище Spring Common Academy.

2013

Община Варна осигури устойчивост на услугите по ранна интервенция с разкриването на първата в България общинско делегирана дейност – Център Ранна интервенция. Карин дом ще предоставя тези социални услуги на 40 деца със специални нужди и техните семейства. До този момент тези услуги Карин дом финансираше чрез проекти.

Карин дом организира Международна конференция по проблемите на аутизма с участието на чуждестранни лектори, които споделиха опит и познания относно терапевтични методи и нови тенденции за работа с децата от аутистичния спектър. Гост-лектори от САЩ: Д-р Рамзи Назир и д-р Бистра Власакова, Бостънската детска болница; Джейсън Травърс от Масачузетския Университет Амхърст; Даян Л. Максън от Университета в Бостън.

Карин дом въведе нов за България терапевтичен метод – терапия на трамплин. Въвежда се терапия на трамплин за деца с различни специални нужди. Трапията на трамплин осигурява разнообразни възможности за движение, терапевтични упражнения и задоволява широк спектър от специфични нужди.

2012

В партньорство с Фондация за децата в риск по света се открива Библиотека на играчките. Тя осигури занимания за 75 деца и техните семейства през годината.

С помощта на дарители са ремонтирани помещения за Родителски клуб – уютно място за срещи, където родителите да споделят и обменят идеи и съвети.

Карин дом въвежда нова ефективна методика в работата си – АВА терапия (приложен поведенчески анализ) за деца с нарушения от аутистичен спектър.rnrnФормират се Групи за гимнастика.

Карин дом получава награда „Проект на годината 2011“ на фондация Лале за проекта „Ранна интервенция за предотвратяване изоставянето на деца с увреждания“.

2011

Отваря врати Монтесори Клуб, който предлага целодневни посещения за всички деца на възраст от 2 до 5 години.

Разкрити са комуникативни групи за деца с говорни проблеми.

2010

С проектно финансиране стартира програма Ранна интервенция за подкрепа на семейства с деца с увреждания или риск от развиване на такива, с цел превенция на изоставянето им в институции.

Ранната интервенция позволява на децата с изоставане или увреждане да станат пълноценни и активни членове на нашето общество и често предотвратява настаняването в институция. Разбери повече за ползите от ранната интервенция във u003ca href=u0022https://www.youtube.com/watch?v=i6M_mEePRGku0026amp;t=4su0022u003eвидеотоu003c/au003e.

2009

Карин дом е лицензиран като Център за професионално обучение от Националната агенция за професионално образование и обучение към Министерство на образованието.

2008

Карин дом получава за първи път държавно финансиране като Център за социална рехабилитация и интеграция за 20 от посещаващите 148 деца.

През 2008 за екипа на Карин дом се проведоха обучения със специалисти от Холандия и Великобритания за работа по системите TEACCH и PECS.

Оборудвана е мултисензорна стая с възможности за стимулация на всички сетива – зрение, слух, обоняние, вкус, докосване и вестибуларен опит.rnrnВъвежда се музикотератия, която се води от професионален музикант, който работи с децата индивидуално и групово.

Екипът на Карин дом проведе обучения на 127 специалисти, помощен персонал и родители от цялата страна.

2007

Мариана Николова е новият изпълнителен директор на Фондация Карин дом.

През 2007 в Карин дом 146 деца със специални нужди получиха консултации и терапии. Броят на интегрираните деца в масови детски градини и училища за 2007 е 11, общият брой интегрирани деца става 148.

149 студенти от България и чужбина посетиха Карин дом с цел запознаване с дейността на Центъра, курсови и дипломни работи, стаж и учебна практика.

В Карин дом е изградена първата детска площадка в България за деца със специални нужди с подкрепата на ,,Кидс Интернешънъл” със специално покритие. Люлките са обезопасени с колани, има и специална люлка с платформа.

2006

Карин дом получава микробус с помощта на Ротари клуб Лондон и Ротари клуб Варна Галатея, на който допълнително е монтирана хидравлична платформа, за да могат децата с двигателни затруднения да се транспортират до и от центъра.

Журналистът Кейт Блует от BBC снима филм за дома за изоставните деца с увреждания в Могилино и кадри от Карин дом. Филмът показва разликата, когато детето расте в семейство и получава ефективна терапия за своето развитие. u003ca href=u0022https://www.youtube.com/watch?v=v75r5Mhjy2Eu0022u003eВидеото за Карин домu003c/au003e

2005

Броят на интегрираните в масови детски градини и училища деца е 117.rnrnУчастие взехме на Special Olympics в к.к. Албена.

Разкрити са групи за деца с хиперактивност и аутизъм.

2004

Оборудва се кабинет със специално организирана среда по системата на Мария Монтесори, където децата със специални нужди се учат на предучилищни, начални училищни, социални и ежедневни умения.

Фондация Карин дом празнува 10 години.

2003

Карин дом е удостоен с приз „Еко флаг“ за активно и значимо участие в Програма „Екоучилища“ към Международната Фондация за екологично образование.

2002

Начало на обучителната дейност и споделяне на придобития опит със специалисти от различни социални институции, дневни центрове, помощни училища.

През 2002 екипът на Карин дом се състои от 17 служители специалисти и администрация.

2001

Карин дом става носител на голямата награда на Делегацията на Европейската комисия в България „Направено в България с подкрепата на Европа“ за най-добър проект в област „Социални дейности и здравеопазване“.

Изпълнителен директор на Фондация Карин дом става Румяна Хинова.rnrn11 деца са интегрирани в масови детски градини, 9 – в масови училища.

Провежда се първото обучение на екипа по метода Монтесори, с лектор Феодора Станчов.

2000

Карин дом предостави професионални услуги на 156 деца със специални нужди и техните семейства.

Карин дом организира конференция на тема „Ранна интервенция. Партньорство с родителите.“ Участваха над 130 терапевти, педагози, психолози, лекари, социални работници, родители.

Започва да функционира Конферентният център на последния етаж в сградата на Карин дом – зала за 50 души, тоалетни за инвалиди, с лесен достъп от стълбището и асансьор за хора с инвалидни колички.rnrnЦелият екип на Карин дом направи демонстрация на работа с деца с церебрална парализа във Велинград.

През годината студенти от цялата страна провеждаха практиката си или подготвяха дипломните си работи в Карин дом.

1999

В Карин дом се организира кръгла маса по проблемите на деца с увреден слух.

Децата посетиха Двореца в Балчик и се разходиха на борда на английски военен кораб.

1998

81 деца са обхванатите деца, от които 61 от Варна и 20 от други насели места в страната.

Стартира проект „Свободно време за родителите“. Чрез стимулираща следобедна програма с игри, занятия, музика, рисуване, посещения на забележителности, сладкарници, кино, музеи децата с физически и умствени увреждания опознават родния си град Варна, общуват с други деца и възрастни и се чувстват щастливи.

1997

Първо участие на Карин дом в Special Olympcs в Несебър и първи златен медал донесен от Димчо за хвърляне на малка топка.

1996

Президентът Желю Желев открива официално Център за деца със специални нужди „Карин дом“. Ремонтираната сграда разполага със специални стаи за физиотерапия, за психолога, за логопеда, за консултации на родители, за арт занимания, игротека и стаи за групова терапия.rnrnЗапочва разчистване и облагородяване на площта около Карин дом. Засаждат се първите цветя и дръвчета.

Въвежда се Бобат терапията под ръководството на Вивиан Уилиамс Бобат специалист от Англия. Организира се безплатна интерактивна програма по Английски език за екипа. 96 деца със специални нужди са ползвали услугите на Карин дом през годината.

1994

Създаване на Фондация Карин дом – първата НПО в България, която въвежда съвременни методи на работа с деца с увреждания, като спазва принципите на зачитане на достойнството на всяко дете и спазване на правата му като личност.rnrnЗа Изпълнителен директор на Фондация Карин дом е поканен Иван Пенев.

Въвежда се термина „деца със специални нужди“. Екипът на Карин дом работи активно срещу класифицирането на такива деца като „необучаеми“ и изпращането им в институции, скрити от очите на обществото.

Виж повече