За периода февруари 2014 – януари 2016, подкрепа от нашите специалисти получиха 95 деца в риск и техните семейства. Обучихме специалисти от 9 НПО в страната. Работата с приемни семейства стана част от цялостната работа в Карин Дом, а изключителен успех за нас е, че 9 деца от приемни семейства вече са осиновени.
В Програмата на Фондация „Лале“ участваха 13 НПО, а заключителната конференция „Как вярата в семейството допринася за пълноценно прилагане на правата на децата?“ се проведе на 03.06.16г. в София. Проектът на Карин дом – „Семейно-ориентираният подход: инструмент за превенция институционализацията на деца с увреждания“ имаше две основни цели:
Проектът обхвана:
Чрез прилагането на семейно-ориентирания подход в терапевтичната работа постигнахме по-трайни резултати за благосъстоянието на детето и семейството. Развихме уменията на родителите за посрещане на специалните нужди на техните деца в ежедневието. Децата, включени в проекта имат напредък в състоянието си според областите на развитие. По отношение на приемните родители, проектът се оказа ценна възможност те да се научат как да се грижат за своите деца със специални нужди, тъй като не получават такава подкрепа от друго място. Чрез тази нова услуга за приемните семейства, те се чувстват подготвени и мотивирани да се грижат и приемат деца със специални нужди.
Всички деца, с чиито семейства работихме по проекта, остават в семейна среда, в резултат на ефективната подкрепа от Карин дом и поради изградената система и партньорствата ни с други организации. Организациите, преминали обучение и супервизии, приеха в практиката си и използват семейно-ориентираният подход, чрез който дългосрочно ще подкрепят и други деца и семейства.
Когато още от раждането или в ранна детска възраст с детето се провежда терапия и родителите участват активно и продължават дейностите у дома, напредъка в развитието на детето е значително по-голям.