На 09. 09.2021 екип на Карин дом: Звезди Атанасова (методист на Център за социална рехабилитация и интеграция /ЦСРИ/ „Карин дом“), Виргиния Василева (психолог) и Стефка Цветанова (психолог и координатор) проведе обучение на ДГ „Слънчо“ по проект „Място за всяко дете“. Екипът на детската градина заяви темата: „Насоки за ефективна оценка и планиране в приобщаващото образование“. Включиха се 29 специалисти – педагози, психолог, логопед, ресурсен учител, 4-ма специалисти помощник на учителя. Детската градина е с новосформиран екип от специалисти , като тази година им предстои да направят своите оценки и планове за подкрепа, разчитайки на своя вътрешен екип и с активното участие на педагозите.
Акцент в темата беше екипната работа, функционалната оценка, функционалното обучение и някои специфични моменти в процеса на оценка на потребностите на детето, както и ефективно целеполагане в индивидуалния план за подкрепа.
След обучението, колегите споделиха, че най – ценно и полезно са им били практическите насоки и примери при наблюдението за първоначалната оценка, оценка на индивидуалните умения и характеристики на детето и методите за запознаване с детето, разширяване на знанията за оценка – практически и документално. Темата се оказва изключително актуална. За в бъдеще се очерта потребността от обучение, свързано с комуникация и работа с родители.
Проект „Място за всяко дете“, финансиран от Фондация Кахане, в рамките на който специалистите на Карин дом ще окажат дългосрочна и задълбочена подкрепа на екипите на 5 детски градини за приобщаващо образование на практика. Поканените да се включат детски градини са разположени в различни райони, така че да бъдат обхванати възможно най-много деца от различни части града.
Благодарим на директорите на ДГ 23 „Иглика“ и ДГ 5 „Слънчо“, ДГ 46 “Горска приказка“, ДГ 8 „Христо Ботев“ и ДГ 38″Маргаритка“ за доверието в нашия екип!
Чрез проекта ще се стремим към промяна на негативни нагласите на родителите във връзка с включването на деца със специални потребности в групата, ще споделим опит и практически насоки за активно включване на децата със специални образователни потребности, ще подпомогнем адаптирането на средата.