Карин дом ви кани на онлайн обучителни модули със свободен достъп
Подкрепа на деца и младежи с комплексни нужди –
улесняване на активността и участието
Кога: 11-12 ноември 2021 г., 18-19 ноември 2021 г., 13:00-16:15 ч.
Къде: Онлайн, в платформа Zoom
Програма:
11 ноември, четвъртък, 13:00-16.15 | Модул 1: Подходът на човешките права. Качество на живот. Подход на способностите. Парадигма за подкрепа.
Модул 2: Комуникация и преднамереност |
12 ноември, петък, 13:00-16.15 | Модул 3: Непрекъснати системи за подкрепа: Родителите поемат контрол
Модул 4: Комбиниране на грижи и образование: индивидуално пригодено образование |
18 ноември, четвъртък, 13:00-16.15 | Модул 5: Смислени обучителни дейности за деца с комплексни и интензивни нужди от подкрепа
Модул 6: Арттерапия |
19 ноември, петък, 13:00-16.15 | Модул 7: Оптимална среда за учене: средство за рефлексия в образователната практика
Модул 8: Подкрепа в ежедневието |
За кого: Обучителните модули са подходящи за родители, учители, специалисти, детегледачи, работещи с деца със специални потребности.
Водещи: Звезделина Атанасова – специален педагог и логопед, Андреас Андреу – кинезитерапевт
Описание:
Обучителните модули са базирани на изследвания в 8 европейски държави, за нуждите на децата с множество увреждания, на техните родители и подкрепящи екипи. В рамките на съвместната ни работа тогава взехме решение да използваме термина комплексни и интензивни нужди от подкрепа вместо множество увреждания.
В различните страни, членки на ЕС, потребностите на децата и младежите с комплексни нужди са сходни. Те имат сериозни затруднения с комуникацията, ученето, мобилността, храненето, тоалета, самообслужването, социалното взаимодействие. Често имат здравословни проблеми – епилепсия, респираторни, хронични заболявания, предизвикателни и трудни за разбиране поведения, нуждаят се от много грижи и внимание. Всичко това прави включването в общообразователното училище и общността трудно.
Обучителните модули, които предлагаме, са насочени точно към хора, работещи с деца и младежи с комплексни и интензивни нужди от подкрепа и към техните родители. Насочени са към хора, които са убедени, че при децата и младежите със специални потребности промяната е възможна и търсят начини, за да ги подкрепят в този процес.
В обучителните модули ще разгледаме теми, свързани с подхода на човешките права, подхода на способностите и промяната на парадигмата за подкрепа. Ще обсъждаме възможности за подобряване на комуникацията, за справяне с предизвикателни поведения, за цялостно повлияване качеството на живот. Включили сме модули, свързани с предоставянето на смислени обучителни дейности, терапевтични подходи и арт терапия. Специално внимание ще обърнем на дейностите от ежедневието, на грижите, които полагат родители и обгрижващи.
Обучението е интерактивно и ще очакваме участниците да взимат активно участие в дискусиите, в работата по групи, в работата по казуси. Ще очакваме от всички да споделят моменти от своята практика и личен опит.
Ще споделим видео материали от обмена с други европейски страни, ще разглеждаме казуси, ще наблюдаваме и анализираме заедно, ще търсим възможности за развитие и решения на конкретни ситуации, ще набелязваме и коментираме евентуални цели и задачи за индивидуален план за подкрепа, с участието на родителите и сътрудничеството между услугите в общността. Ще работим по пътната карта за интегриране на грижата и образованието, като стъпка към социалното включване.
Такса: Обучението е финансирано по проект и е безплатно за участниците.
РЕГИСТРАЦИЯТА Е ЗАТВОРЕНА ПОРАДИ ЗАПЪЛВАНЕ НА КАПАЦИТЕТА!
За участие в обученията, моля попълнете регистрационната форма. Местата са ограничени. Желателно е всеки участник да се включва от отделно устройство, предвид интерактивността на обучението.
Уважаеми родители и колеги, очакваме ви!
Обучението се провежда в изпълнение на проект „Трансфер на практики за подобряване подкрепата за деца със специални нужди и техните семейства за приобщаващо образование“, финансиран от Фонд Активни граждани България по Финансов механизъм на ЕИП 2014-2021.