По покана на МОН на 22 юли 2022 г. представителите на Карин дом Бистра Бончева, административен директор, Николета Йончева, логопед, Силвена, родител и председател на Фондация „Живот със синдром на Даун“ и Диана Рангелова, родител на дете със синдром на Даун, се срещнаха с г-жа Грета Ганчева, директор Дирекция „Приобщаващо образование“. Бяха изложени идентифицираните посредством фокус групи с родители, ресурсни учители, специални педагози, терапевти от Карин дом трудности във връзка с приобщаващото образование у нас, както и бяха насочени препоръки към Министъра на образованието и науката:
По повод една от големите трудности за родители и учители, а именно това, че различните учебници, по които работят и учат различните училища и класове, не са адаптирани към деца със СОП и трябва да се адаптират от ресурсните учители, Карин дом предлага всеки творчески колектив, чиито помагала и учебни пособия са адаптирани за деца със СОП да се ползват с предимство при одобрение, което би могло да се опише в обществената поръчка за тези материали. Това, от своя страна, ще улесни едновременно и родителите, и учителите.
В момента Наредбата гласи, че директорът е задължен да назначи помощник, ако в класа има 3 деца със специални потребности. Ако има по-малко деца – то по желание на директора и при необходимост може също да бъде назначен. Предлагаме Наредбата да се адаптира и помощник на учителя да бъде ангажиран през целия ден, дори в класа да има и само 1 дете със специални образователни потребности. Също така, може да се направи корекция в Наредбата за приобщаващо образование, ако едно дете е в индивидуална форма на обучение, да има количествено и качествено оценяване на неговите постижения, и други.
Тук поставяме и въпроса за доброволчеството – достъп на доброволци в училище, за да подкрепят децата със специални образователни потребности и техните учители. Чрез доброволен труд много млади хора ще се запознаят с професията и работата с деца със специални образователни потребности.
По време на диалога стана ясно и това, че някои от проблемите в прилагането на приобщаващо образование са вследствие непознаване на законодателната рамка или грешно тълкуване на текстовете от страна на учители и директори на детски градини и училища, които не са информирани какво им позволява Наредбата за приобщаващо образование, за да осигурят ресурсни учители и подходяща образователна среда за обучение на деца със СОП. Препоръката е периодично да се информират учителите и директорите за възможностите, които се предоставят от държавата, както и да бъдат включвани в различните осигурени от МОН обучения по тези въпроси.
По време на срещата бяха представени конкретни насоки, които макар и незначителни на пръв поглед, могат да разрешат съществени проблеми в българското образование.
Тук можете да видите писмото от екипа на Карин дом до Министъра на образованието и науката.