Д О К Л А Д
На Денница Георгиева – родител от Карин дом
За участието в проект „Да превърнем думите в действия“
Работната група по проекта „Да превърнем думите в действия” се събра за първи път на 24.11.2011 г. в Лондон под ръководството на Баронеса Холинс. Срещата се проведе в Парламента и на нея присъстваха всички 10 члена (Проф.Баронеса Шийла Холинс – председател, д-р Елена Шевкун – представител на Световната здравна организация – Европа, д-р Дейвид Тауъл – домакин на срещата, д-р Апостол Апостолов – представител на Карин дом, партньор по проекта от българска страна, Мелита Мърко – координатор по проекта, довел до създаването на Декларацията, Инес Булич – регионален мениджър в Европейска мрежа за независим живот, Петра Качиркова – представител на Лумос Чехия – по заместване в комисията, Лор Требо – координатор от самото начало на проекта, Джорджет Мълхеър – председател на фондация Лумос и аз – като представител на родителската общност), с изключение на представителя на Сърбия. Освен тях присъстваха още: Гулнара Бурханова – координатор, който ще поеме функциите на досегашния координатор на проекта, Нолън Куигли – наблюдаващ развитието на проекта и д-р Роджър Банкс – външен оценител.
Работата на комисията премина в изключително разчупен вид, като първоначалното представяне изискваше групиране по двойки и кратка презентация на партньора в двойката, а след това бяха сформирани 3 работни групи: първата, в която попаднах аз, Джорджет Мълхеър, Петра Качиркова, Гулнара Бурханова и Дейвид Тауъл се фокусира върху ролята на децата в проекта и подпомагането за изграждане на децата и младежите като самозастъпници. Изясниха се понятия като самозастъпници, обсъдиха се проблемите и препятствията при подготовката на децата за самозастъпници – при положение, че няма традиция в тази сфера, както от българска страна, така и от страна на Сърбия и Чехия, които са във вниманието по проекта. Моето мнение, което изказах и тогава, е, че това е дълъг процес, който ще надхвърли времето, определено за завършване на проекта „Да превърнем думите в действия”. Освен това особеностите на някои деца – например с аутизъм – биха затруднили тяхното присъствие в групи. Бяха обсъдени и конкретните начини за подготовка на децата – ролята на родителите и на специалисти – психолози и други, които да подпомогнат работата на родителя в тази насока.
За изграждането на самозастъпници сред деца от институциите говори Петра Качиркова и за деликатността, с която трябва да се подходи към тези деца, за да не им се нанесе морална вреда. Резултатите от групата на тези деца ще бъде сравнявана с резултатите от групата на деца от институции без увреждания, за по-качествен анализ.
Втората работна група включваше д-р Елена Шевкун, д-р Апостол Апостолов, Мелита Мърко и Инес Булич, както и проф. баронеса Холинс. Тази група обсъди конкретните действия по изпълнение на проекта.
Третата група, състояща се от Лор Требо, д-р Роджър Банкс и Нолън Куигли, разискваха начините за оценка на изпълнението на проекта. Мненията на всеки един бяха записани, направени бяха обобщения и подробностите предстои да бъдат публикувани в сайта на фондация Лумос (вероятно) или пратени по имейл.
Освен това беше обсъден въпросът с националните координатори, привличане на допълнителни специалисти, осъвременяване на бюджета по проекта. Някои от членовете на комисията си тръгнаха с повече въпроси отколкото в началото. Все още как ще протече самото изпълнение на проекта като ясна визия остава загадка, вероятно до момента на избиране на координатор.
В крайна сметка това, което е важно според мен е:
Моята роля на родител ще бъде:
Опасения:
До каква степен декларацията ще има сила при отсъствието на ратификация на Конвенцията за правата на хората с увреждания и неприета Конвенция за правата на човека?
––
снимката е взета от http://londonphotowalks.com