На 14 юни в Карин дом се проведе работна среща, на която бяха представени резултатите от изследване на тема „Ранна интервенция на деца с увреждания в България: алтернатива на институционалната грижа за деца от 0-3“, реализирано от Фондация „Карин дом“, Фондация „Отворено общество“ Лондон и Фондация „Отворено общество“ София.
Изследването обхваща въпроси относно ролята на Ранната интервенция сред другите услуги за деца с увреждания в България; с какви трудности се сблъсква въвеждането на тази добра практика у нас и какви са финансовите и управленчески възможности за интегрирането на ранната интервенция в системата за услуги за деца с увреждания и техните родители, регламентирани от държавата.
Д-р Апостол Апостолов и Веселина Василева представиха резюме на доклада и изведоха основните препоръки:
В срещата участваха представители на 22 неправителствени организации, членове на Националната мрежа за деца, както и представители на Министерство на здравеопазването, Отдели за закрила на детето във Варна и Девня, Регионалната дирекция социално подпомагане и Община Варна. Дискусията обхвана въпросите за взаимодействието между социални и здравни институции и съответно услугите по ранна интервенция и здравните услуги, делегирането и финансирането на социалните услуги от общините и деинституционализацията. Участниците се обединиха около идеята да се създаде национална политика за ранна интервенция, която да гарантира нейната устойчивост и след приключването на Проекта за социално включване и процеса на деинституционализация.
В рамките на работната среща участниците имаха възможността да се запознаят и с дейността на център Карин дом и по-специално с работата на специалистите в областта на ранната интервенция. От стартирането на програма Ранна интервенция на Карин дом през декември 2010г., до май 2013 г. – 237 деца и техните семейства са били подкрепени чрез основната услуга в програмата – домашни визити. Освен положителното влияние върху развитието на тези деца, като успех на програмата се отчита и подобрената подкрепа за кърмене в две от родилнте отделения; сформираната неформална родителска група за взаимопомощ и подкрепа; успешните консултации за превенция на изоставянето на деца с увреждания.
Участниците във форума бяха единодушни, че ранната интервенция на деца с увреждания е не само добра практика, доказана от опита на Карин дом, но и съществено важна стъпка от процеса деинституционализация, която трябва да се превърне в държавна политика.
Пълния текст на изследователския доклад, както и кратката брошурата, съдържаща абстракт на доклада ще намерите на страницата на Програма Ранна интервенция