Този път запознахме младежите с финалните елементи от процеса по създаването на продукт/услуга с кауза, представянето му и организирането на правилния тип събитие, а именно – как да намерим средствата и правилните партньори.
Фондонабирането е крайният резултат на една добра комуникация.
Венета Милева, Мениджър маркетинг и комуникации и Дарина Райкова, Мениджър проекти от екип „Развитие“ в Карин дом запознаха младежите с това в какво се състои тяхната работа, важността на правилната комуникация и какви са задължителните елементи при комуникирането на дейността на НПО.
Като експерти с дългогодишен опит в областите проектна дейност, фондонабиране, организиране, провеждане и отчитане на кампанаии и събития и др., техният поглед и съвети бяха ценни и полезни за участниците в проекта и предизвикаха сериозен интерес, множество въпроси и активна дискусия.
Някои от въпросите, които засегнаха, са:
Един от най-любопитните за участниците моменти бе именно оформянето на КСО и развитието на партньорства с корпоративния сектор. В една компания освен грижата за работника/служителя, показателно е и отношението на компанията към уязвимите групи, участието в решаването на социални проблем, подкрепяне на каузи. Това е в основата на КСО и вече не малка част от големите компании имат заложени дейности, насочени навън към социално значими проблеми – финансово подпомагане, доброволческа дейност, предоставяне на услуги според компетенциите и др. Развитията на партньорствата стават във времето и се основават на взаимно доверие и прозрачност от страна на организацията и споделяне за всеки аспект от дейността си – както за успехите, така и за предизвикателствата и трудностите. Това помага за доверието на общността, където медиите също играят важна роля и е важно да бъдеш много открит и честен за нещата, които се случват в организацията. Прозрачността се регламентира и чрез вътрешни организационни правила, на които също е редно да се обърне особено внимание.
Поговорихме и за важността от ясна благодарност към партньори и дарители – колаборацията между секторите, признанието към дарителя, пример към останалите в бизнес сектора и в НПО сектора да бъде откри и отворен към останалите в общността. Индивидуалният подход и усилия за поддържане на партньорствата могат да бъдат видни в начина на организиране на събития специално за бизнеса и дарителите, конференции и други форми на неформални срещи.
Важно за младежите е фактът, че се наблюдава повишаващо се търсене към кадри, запознати с НПО сектора, което също е показателно за възможностите за развитие от доброволчеството към бъдеща професия.
По темата за Кампаниите и как да организираме успешно своята инициатива За пример бе използвана Коледната кампания на Карин дом, която за поредна година събира на едно място талантът на художници, дизайнери, фотографи, и разбира се участието на децата.
Какви са стъпките при подготовка и организиране на една кампания и как се измерва нейният успех, участиците в проекта също получиха като знание, което да приложат в бъдеще.
И когато говорим за НПО секторът, важно е да не забравяме, че правейки нещо за останалите хора, качеството е един от задължителните елементи и не можем и не трябва да подценяваме финалната стъпка, при която краят идва не с броене на продадените артикули, а с искрена благодарност към всеки, взел участие в инициативата ни.