От началото на 2019г. Карин дом стартира програмата „ДА ПОРАСНЕМ ЗАЕДНО ПЛЮС“ – работилници за родители по време, на които се използват различни форми на работа, като най- вече вниманието е фокусирано върху споделянето и обмяната на опит. Тази програма беше разработена в сътрудничество със специалисти и родители кaто част от по-широката програма на УНИЦЕФ за подкрепа на родителството „Първите три са най-важни!“ .
Родителството може да е най-приятната, но и най-трудната житейска роля. Затова бъдещите родители мечтаят за нея, очакват я и се подготвят. Копнеят и се надяват да се появи дете в добро здраве и с типично развитие. Ала животът ни учи, че 10% от децата в по-голяма или по-малка степен, временно или постоянно, не се вписват в тези очаквания. На родителите им се налага да се сблъскат с неизвестността относно крайния резултат, с болезнени въпроси, на които едва с течение на времето намират отговор.
Ние вярваме, че пълноценното и приспособимо родителство не зависи от качествата на детето, а от тези на родителя! Всяко дете заслужава да бъде посрещнато с радост, да се развие като щастлива личност. По този път го съпровожда неговият родител, който не се е отказал да научи, че родителството расте и при трудни обстоятелства. За тези родители са предназначени работилниците „ДА ПОРАСНЕМ ЗАЕДНО ПЛЮС“.
Работилниците се провеждат всяка седмица във Вторник. Водещи на групите – Елена Тодорова (психолог, консултант ранно детско развитие) и Веселина Тинчева (специалист социални дейности и обучител)
Основната цел на Програмата на работилниците е да създаде стимулиращо и подкрепящо обкръжение, в което родителите съвместно с водещите на работилниците и с други родители:
Също така да се запознаят с научните становища:
По време на работилниците се разглеждат ценностите, на които почива родителството, обсъждат се потребностите на децата и родителите и начините за тяхното удовлетворяване, упражняват се комуникативните умения и се дава отговор на въпроси, които интересуват родителите.
Никой не знае сам отговорите на всички въпроси!
Важно е да се знае, че родители и специалисти са партньори, защото и едните, и другите имат своя принос за напредъка на детето, но имат и различни роли: родителят го прави като родител, а специалистите като терапевти и професионалисти.
Снимки: Карин дом