На 17-18-ти Декември във Варна ще се състои Национална конференция "Дете, Семейство, Общност - от ранна интервенция към приобщаващо образование". Желанието ни да споделим добрите практики, даващи резултати и ефикасните методи и тенденции в грижата за децата ни мотивира да организираме това събитие, което акцентира върху важността на адекватните мерки за ранна интервенция и качественото приобщаващо образование.
Конференцията ще бъде платформа за изява както на професионалистите от Карин дом, така и на експерти от водещи организации в детското развитие и терапевти с опит от Великобритания. По време на двудневното събитие ще обърнем внимание на връзката между децата, семейството и професионалистите, които подкрепят децата със специални потребности, както и ролята на общностите (професионални, родителски и социални) при адекватното реализиране на политиките на равнопоставеност.
Семейно-ориентираният подход е тенденция, която ще бъде фокус в първия ден на конференцията, а дискусиите по време на събитието ще бъдат насочени към повишаване на експертното и обществено внимание по темите за децата и професионалистите, които работят пряко с тях за по-доброто им бъдеще.
В рамките на събитието ще се проведе и конкурс с постерни презентации. Комисия ще оцени всяка представена презентация и отличените ще получат награди. Голямата награда е ваучер за обучение на Карин дом. Очакваме Вашите презентации преди откриване на конференцията. Анотации към постерните презентации, в рамките на една страница, можете да подадете на имейл: zatanasova@karindom.org
Всички участници и лектори в конференцията ще получат Сертификат за участието си. Представените по време на събитието доклади, ще бъдат представени в електронен сборник.
С партньорството на
Наши водещи партньори от страната и чужбина
За да споделяме с вас новини за събития и инициативи или полезна информация, моля оставете ни мейла си.
Няма да го предоставяме на трети лица.
Данни за банкова сметка:
SG Експресбанк
Титуляр на сметка: Карин дом ЕООД
IBAN: BG75TTBB94001528452286
BIC: TTBBBG22
Местата са ограничени! Запазете своето място, като попълните онлайн регистрационната форма преди 10 декември 2018
Регистрирайте се тукКонференцията ще се проведе в
Юнашкия салон
гр. Варна, бул. „Христо Ботев“, срещу Катедралата
От ЖП гара Варна - Автобус №7
От Автогара Варна - Автобус №148 и №409
Разписание на градски транспорт Варна
Магдалена Цонева - mtsoneva@karindom.org - 0878 302517
Monica Ingemarsson e по образование детски учител и логопед. Нейният професионален опит обхваща длъжности, като учител и логопед в Дания, Съветник по системата за образователна и психологична подкрепа на общинско ниво в Норвегия, Консултант към Норвежката система за подкрепа на образованието за деца със специални нужди, Ръководител на отдела за ранна интервенция в образованието за деца със специални нужди, Държавен старши съветник в STATPED, в момента е консултант на свободна практика.
Wenche Rognlid е по образование учител и специален педагог. Нейният професионален опит включва: учител в общообразователно училище, учител в училище за деца с поведенчески проблеми, Консултант към Норвежката система за подкрепа на образованието за деца със специални нужди – национално ниво, Държавен старши съветник в STATPED.
гл.ас.д-р Анна Трошева-Асенова по образование е логопед и специален педагог - слухово-речев рехабилитатор. В докторската си дисертация разработва специална методика на обучението по писане при деца с детска церебрална парализа. Има дългогодишна практика в частния сектор като логопед и специален педагог. От 14 години е преподавател в катедрата по Специална педагогика и Логопедия на СУ "Св.Климент Охридски", Факултет по начална и предучилищна педагогика. Съавтор е на книгите "Как да подпомогнем детето с обучителни трудности в училище и в къщи" и "Приобщаване на детето с увреден слух в образователната среда".
Доц. д-р Анна Трошева-Асенова е специален педагог и логопед, преподавател с над 10-годишен стаж в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Автор е на книгите "Играта и децата със специални образователни потребности" (2018), "Приобщаване на детето с увреден слух в образователната среда" (съавторство, 2014) и "Как да подпомогнем детето с обучителни трудности в училище и в къщи" (съавторство, 2006). Автор е на над 50 научни публикации в областта на специалната педагогика и логопедията, както и на фейсбук страницата "Работа с деца със СОП". Интересите й са в областта на играта, сензорното развитие, алтернативната комуникация, специалното и приобщаващото образование на деца с различни увреждания и особености в развитието. Работи с деца от предучилищна възраст с типично и атипично развитие, както и с техните родители и учители под формата на терапевтични срещи, групи за игра и семинари.
Звезделина Атанасова, Директор Център професионално обучение
Николета Йончева, логопед
и други
Севджихан Еюбова е клиничен психолог, специалист по ранна интервенция и приложен поведенчески анализ. Професионалните ѝ интереси са свързани с детското развитие, оценката на нарушенията от аутистичния спектър и разработване на програми за подкрепа на родители и деца.
Има над 10-годишен клиничен опит като консултант, участва в адаптацията на редица методики за скрининг на развитието и психодиагностика, води обучения за мултидисциплинарни екипи в сферата на здравеопазването, образованието и социалните услуги.
Член е на Дружеството на психолозите в България, Българската асоциация на специалистите по здравни грижи и на международен екип от изследователи към мрежата за Европейско сътрудничество в областта на науката и технологиите.
Завършва медицина в МУ гр.Варна - 1994г. През 1995г. преминава курс по съвременна епидемиология във Института по обществено здраве, Кеймбридж, Великобритания. Завършва магистърска степен по Обществено здраве в Маастрихтски университет, Холандия през 1997г. Придобива специалност по Социална медицина, медицинска статистика и здравен мениджмънт - 1998г. В периода 1999-2002г е администратор и изследовател в проучване „Хранене и инсулти, Варна, финансирано от Wellcome Trust London. Oт 2003 г. е асистент в катедрата по Социална медицина и организация на здравеопазването, Факултет Обществено здраве, МУ Варна. През 2008г. защитава дисертационен труд на тема „Осведоменост, лечение и контрол на артериалното кръвно налягане сред селско население. Бариери за контрол”.
Има над 50 публикации и участия в научни конгреси. Основните научни интереси са в областта на епидемиология на сърдечно-съдови заболявания и рискови фактори от страна на храненето; здравни неравенства с фокус град/село.
Член на БЛС, Научното дружество по Социална медицина, Европейска асоциация по обществено здраве и Международната асоциация по епидемиология; Член на УС на сдружение „Обществено здравеопазване-99”.
Бакалавър и магистър по "Здравен мениджмънт" през 2006г. Защитава втора магистратура по слециалност "Специална педагогика" към Софийски университет през юни 2007г. От август 2007г. август 2009г. работи и учи в магистърска изследователска програма по социални науки в Univesidad Autónoma de Nuevo León [UANL], Монтерей, Мексико. От 2009г. до 2013г. е докторант към билатерална докторска програма към университетите UANL и University of Texas-Arlington [UTA]. Дисертацията й адресираща проблемите на хора с увреждания в Монтерей и Далас печели стипендия на UTA за най-добра дисертация, а през юли 2014г. дисертацията печели първо място в национален конкурс в САЩ за научно изследване по проблемите на хората с увреждания. От септември 2014г. е асистент по социална медицина и биостатистика към катедра Социална медицина и организация на здравеопазването в МУ-Варна.
Има над 25 публикации и участия в научни конгреси в чужбина и страната. Основни научни разработки са в областта на глобалното здраве: хора с увреждания, обществено здравеопазване, неравенства, СПИН и др.
Яни Шивачев е аситент в „Учебно-научен сектор „Рехабилитатор“, Медицински колеж, Медицински университет - гр. Варна.
Научни интереси: Кинезиология и Патокинезиология, Лечение на пациенти с импинджмънт синдром и замръзнало рамо. Невропластичност; Двигателни нарушения при деца.
Доцент по Неврология; Ръководител на „Учебно-научен сектор „Инспектор по обществено здраве и Социални дейности“, Медицински колеж, Медицински университет - гр. Варна;
Научни интереси: Лечение на епилепсията и съдовите заболявания; Рехабилитация на неврологичните заболявания; Електрофизиологични изследвания на неврологичните заболявания; Долекарска помощ; Неврология на развитието.
Преподавател в Шуменски Университет „Епископ Константин Преславски”.
Директор на Департамент за информация, квалификация и продължаващо образование - гр.Варна.
Съвтор на образователни софтуерни продукти за целите на обучението по български език и литература в начален етап на основна образователна степен.
Интегрира информационните технологии в обучението на 6-10 годишните деца в контекста на приобщаващото образование.
Севджихан Еюбова е клиничен психолог, с докторска степен по социална, организационна и консултативна психология. Има над 10 годишен клиничен опит в работата с деца и родители в „Многопрофилна болница за активно лечение – Шумен“, консултант е към редица неправителствени организации, ангажирани с подобряване на грижите и услугите за децата с хронични заболявания и техните семейства. Ръководила е екипи по национални проекти, свързани със съобщаване на нежелани новини в медицинската практика, както и въвеждане на нови подходи за подкрепа на семействата на ниво болница и в общността. Професионалните и интереси са свързани с нарушенията в детското развитие, психодиагностиката, подкрепата на родителите и обучението на специалисти от „помагащите“ професии.
Меглена е рехабилитатор, кинезитерапевт, Бобат терапевт, консултант на свободна практика. Притежава Диплома от Национална спортна академия „Васил Левски“ гр. София 1998г. с бакалавърска степен по Кинезитерапия; Диплома от Медицински университет гр. Плевен 1989г. със специалност Рехабилитатор; 2001 24-26/ 09 Лондон, Великобритания – Сертификат: Въвеждащ курс Бобат – Бобат център; 2001 1/10 – 23/11 Лондон, Великобритания Успешно завършен следдипломен осем седмичен основен курс Бобат - 240 часа - Бобат център Маргарет Мейстън ; Жан – Пиер Маес; 2001 7-10 / 06 Блед, Словения - Участие 5- ти световен конгрес Церебрална Парализа – Постерна презентация „ Бобат в България”; 2004 5/07- 27/08 Кардиф, Великобритания Детски Център Бобат Сертификат: Въз основа на предварително проведен осем седмичен курс - Успешно завършен втори осемседмичен основен курс Бобат за терапия на деца с ДЦП и свързани неврологични състояния (N.D.T.)240 часа, като първа фаза от обучението и за Обучител по метода Бобат. Това и дава възможност да бъде асистент обучител в Основен осемседмичен Курс Бобат. - Gillian Stern, Senior Bobath Tutor, Великобритания ; Christine E Barber Senior, Bobath Tutor, Великобритания; Препоръка да завърши образованието си за Преподавател Бобат по стандартите на Европейската асоцияция на Бобат Преподавателите(EBTA).
"Преминала съм още редица обучителни модули които са в тясна връзка с терапията и свързаните проблеми на деца със специални нужди. За 27 години опит като терапевт, 20 от които работа с деца, съм приела работата си не само като професия, а и като кауза. За мен да работя с деца и да виждам резултат дори в рамките на час терапия е най- вдъхновяващото хоби. Обичам децата с които работя и уважавам семействата им."
Стела Пламенова (Куюмджиеф) е родена и учила в България. Има магистърска степен по специална педагогика от Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Стела има специализация от Университета Кеймбридж с фокус върху състоянията от аутистичния спектър и поведенческите затруднения. Тя притежава Национална професионална квалификация за училищен директор.
Стела е започнала кариерата си в сферата на образованието за ученици със специални потребности в училище Спринг Комън през 2004г., където се е развила от класен ръководител до заместник-директор и ръководител на „Училище за открития“.
От 2016г. Стела е поела ролята на директор на училище Сандън в Грантъм, което е едно от училищата, обединени в Приобщаващ тръст в общността. Тя е част от стратегическия лидерски екип на Тръста и се грижи за осигуряването на най-високо качество на учебния процес в Сандън и останалите 12 училища от Тръста. Работата на Стела и на нейния екип и добрите резултати на учениците са оценени с отлична оценка по време на държавната инспекция през 2017г. Стела също така е настоятел на специално училище Джон Филдинг в Бостън, Линкълншър.
През последните няколко години Стела организира и води множество тренинги за професионално развитие за училищния персонал и за по-широката общественост с цел по-добро преподаване и учене за децата със СОП на местно, национално и международно ниво.
Стела е отдадена на своята съвместна работа с Карин дом с крайната и амбициозна цел за подобряване на училищното образование за деца и младежи със специални образователни потребности в България.
Звезделина е един от емблематичните специалисти на Карин дом – специален педагог и логопед, опитен обучител, консултант и супервизор. Повече от 20 години тя споделя знанията и опита си с колеги, учители, терапевти, родители и работи неуморно за повишаване качеството на живот на децата със специални нужди. Професионалните ѝ компетенции включват използване на терапевтични методи и подходи, даващи резултат в терапията на децата.
Като методист на ЦСРИ „Карин дом“ подбира терапевтичните методи и подходи за работа с децата. Тя е автор и съавтор на специализирани ръководства и наръчници за работа с деца със специални нужди.Обучава специалисти от страната и чужбина, родители и студенти. Активно следи новостите в областта на работата с деца със специални нужди. Взема участие в конференции, кръгли маси и форуми в страната и чужбина.
Жени отговаря за управлението на основните социални услуги на ЦСРИ и Център Ранна интервенция в Карин дом. Тя е социален психолог, обучител и професионален супервизор. Професионалните й интереси са свързани с работата със семействата, тя е основоположник на родителските групи за взаимопомощ и подкрепа в Карин дом.
От 2011г. Жени участва в мултиплициране на услугата Ранна интервенция за деца 0-3 и техните семейства на регионално и национално ниво. Прилага и разпространява семейно-ориентирания подход в услугите за семейства на деца със специални нужди, почерпен от опита на водещи теоретици и практици от Канада, САЩ в областта на Ранното детско развитие и Ранната интервенция.
В момента Николета е на специализация в САЩ със стипендия за развитие на гражданско общество от Българо-американската комисия по обмен "Фулбрайт". Николета няма търпение да сподели своя опит на конференцията! Тя ще води панел за Семейно-медиирана интервенция и ще представи чрез видео работата на колегите от Университета в Орегон, водещи специалисти по ранна интервенция и приобщаващо образование. Своя опит ще сподели и директорът на програма Ранна интервенция Джуди Нюман.
Николета обича да работи с децата, да открива начини на комуникация с всяко от тях и да придава смисъл на взаимното общуване. Има опит в различни новаторски проекти, свързани с хората с увреждания, които са осъществени както в страната, така и в чужбина. Докторант е по Логопедия в СУ „Св. Климент Охридски“ – София.
Елена е мениджър на терапевтичния екип и практикуващ психолог в Карин дом. Професионалните й интереси са свързани с работата с деца с различни нарушения в развитието и с техните семейства. Особен интерес представляват нарушения от аутистичния спектър и хиперкинетичните разстройства. Интересува се от прилагането на семейно-ориентирания подход. Участвала е в множество допълнителни обучения и квалификации, семинари и практически занятия с лектори от Великобритания, САЩ, Канада, Гърция и България в областта на терапия на деца със специални образователни потребности и работа с родители.
Анета има дългогодишен опит като логопед в работата с деца със специални нужди. Екипният подход при индивидуалната работа с децата и резултатите я вдъхновяват и мотивират да продължава да се обучава и развива в областите сензорно-базирани дейности, алтернативни системи за комуникация и техники при хранене. Ани споделя: "Съвместно с родителите изживявам първото повдигане на ръка в отговор, всяка нова думичка, усмивката на детското лице, когато е разбрано. Чуствам се късметлийка и съм удовлетворена, защото работя това, което съм учила и обичам."
Очаквайте скоро |
Очаквайте скоро |
Благодарим за Вашето заявено желание да участвате в конференцията! Имаме удоволствието да Ви запознаем с основните правила за провеждане на дискусиите по време на събитието.
Програмата предвижда три дискусионни панела. По време на презентациите всеки участник има възможност да задава въпросите си само в писмен вид (на листчета, получени при регистрацията). Въпросите се предават на най-близкостоящия организатор, който периодично ги предоставя на модератора. Целта на този вид дискусия е да се спести време от изказвания и да се предостави възможност на повече участници да зададат своите въпроси.
В края на конференцията е планирана заключителна дискусия, в рамките на която участниците в залата могат да направят своите изказвания.
Благодарим за разбирането!
Екипът на Карин дом