Скъпи приятели,
в навечерието на 24-тия рожден ден на нашата организация, продължаваме с разкази за историята на Карин дом и постигнатото през годините. Ще ви разкажем още за успехите на екипа ни, за приемствеността и споделения опит, които ни правят знаещи и можещи професионалисти в терапията на децата.
През 2004г. в Карин дом стартира 20 месечен проект “Бъдеще за всички” за развиване на структурирана програма за работа с деца с комуникативни проблеми и по-специално деца с аутизъм, включваща алтернативни системи за комуникация с цел преодоляване на социалната изолация и подкрепа за успешна интеграция. В рамките на проекта обучителите на Карин дом работят с екипите на два дневни центъра и един дом за деца с психически проблеми, като ги подпомагат в цялостната работа с децата.
Провеждат се поредица от въвеждащи и надграждащи обучения за всички служители от тези организации. По време на проекта, практици от Великобритания споделят своя опит от практиката си в областта на допълващи и алтернативни системи за комуникация със специалистите от Карин дом. Често на организираните семинари са канени специалисти от цялата страна, преподаватели от университети, студенти, родители.
Убедени в необходимостта да се използват иновативни методи за стимулиране на общуването, терапевтите на Карин дом единодушно избират PECS (Picture Exchange Communication System – PECS).
Много скоро първият обучен за страната ни, сертифициран да преподава PECS на деца терапевт е именно от Карин дом – Звезделина Атанасова, завършва курс на PECS® и Pyramid Approach to Education® в Лондон. Успехите на децата, бързият напредък в комуникативните отношения са предпоставка за сериозна инвестиция в бъдещето – терапевтичният и обучителният екип да бъдат обучени да прилагат PECS и ABA. Нашите колеги участват през ноември 2014 год. в Философския Факултет на СУ „ Св.Кирил и Методий“ в гр. Скопие, Македония на първото обучение по PECS и ABA от оторизирани да провеждат обучения представители на PECS® и Pyramid Approach to Education®.
Елеана Логотети, София Кукура и Елени Скури от Република Гърция стават партньори на Карин дом и заедно с тях са проведени още две обучения за над 100 души от България през 2015г. и 2017г., като част от терапевтите на Карин дом преминават и супервизии.
Процесът по време на обученията е много интензивен и интерактивен, като всеки от участниците изпробва на практика получените знания. В края на обученията участниците получават сертификати за Basic Training на PECS от Pyramid Approach to Education® USA .
PECS е система за езиково обучение, която се използва за бързо развиване на комуникативни умения при лица с ограничена функционална реч. Системата е била успешна при деца, младежи и възрастни, които имат широк обхват комуникативни, когнитивни и физически затруднения. Тя е разработена през 1985г. от Лори Фрост, логопед и Андрю Бонди, психолог, като уникална допълваща/алтернативна система, която учи деца и възрастни с аутизъм и други комуникативни нарушения да инициират комуникация.
Разработена е въз основа на принципите на приложния поведенчески анализ и на книгата на Б. Ф. Скинър 1957, „Вербално поведение“. Учи на функционална комуникация и може да се използва при различни възрасти и увреждания. Използвана за пръв път в Програмата за аутизъм в Делауеър (САЩ), PECS получава световно признание за това, че се фокусира върху инициаторната компонента на комуникацията.
PECS не изисква твърде сложни или скъпи материали. Системата е създадена с мисъл за учителите, доставчиците на социални услуги и семействата, така че да може лесно да бъде прилагана на различни места. PECS насърчава комуникацията в социален контекст. PECS започва с обучаване на детето как да размени картинка за желан предмет с възрастния, който незабавно изпълнява молбата. Не се използват вербални подсказки, като така се постига незабавна инициатива и избягване на зависимостта от подсказки. Системата преминава през обучаване в разграничаване на символи, а после как да се подреждат символите, за да се конструира просто изречение. В най-напредналите фази, лицата се обучават да коментират и да отговарят на директни въпроси. Ако се преподава правилно, използването на PECS е доказано, че води до бързо придобиване на основни умения за общуване, помага за развитието на речта и често за намаляване на проблемите, свързани с управление на поведението.
Авторите на PECS дават много предложения как да се оценяват мотиваторите, да се преподават стратегии, да се намаляват подсказките и други въпроси. Окуражават ползващите PECS да създават среда, която повишава и насърчава комуникацията, като се създават много комуникативни възможности, както и да попълват набор от формуляри, регистриращи напредъка на всяко дете. PECS е още една възможност да дадем на децата увереност, самостоятелност, свобода и възможност за общуване по пътя към приобщаването.
Следете и останалите ни разкази от сайта и фейсбук страницата на Карин дом!